Čiovo - Trogir a jeho okolie, čo navštíviť a vidieť

# Čiovo - Trogir a jeho okolie, čo navštíviť a vidieť

Srednja dalmacija

Trogir

Pošalji svoj sadržaj

komentár alebo Upgrade this article, napíš nový. Registrácia sa nevyžaduje

Trogir je jedným z najkrajších miest v Chorvátsku a mesto je veľmi bohaté na históriu. Administratívne patrí do okresu Splitsko-dalmatský kraj. Mesto Trogir napísalo svoju históriu od dávnych čias, keď grécki kolonisti z ostrova Vis v III. c. BC. Kristus túto oblasť usadil. Je to jedno z najzachovalejších románsko-gotických miest a je určite príjemné vidieť. Hrad a veža obklopená stenami tvoria jadro Trogir.

Trogir Što vidjeti i posjetiti



Kamerlengo Tower bola postavená v 15. storočí a Marin Radoj je zodpovedný za jej výstavbu. Kedysi to bola vojenská pevnosť a dnes bola prestavaná na javisko pre letné koncerty a predstavenia. Zhora je úchvatný pohľad na romantickú atmosféru minulosti. Bol rád, že bol navštívený a každý rád prišiel vidieť staré múry veže. So svojou polohou a tvarom veža hrdo predstaví svojou siluetou, ktorá dáva Trogire jedinečný vzhľad. Kamerlengo sa nachádza na juhozápadnom okraji mesta Trogir, v samotnom rohu steny. Najstaršou časťou je polygónna veža z konca 14. storočia a dnešné steny sa dodávajú po benátskej vláde. Stavebný inžinier konzultoval štátny inžinier Lorenzo Picino a výkon bol zverený prototypu inžiniera Marinovi Radojovi. Pevnosť bola postavená v rokoch 1420 až 1437 a používala sa na umiestnenie benátskych vojenských posádok.

Kula Kamerlengo Trogir





Katedrála Trogir je jedným z najznámejších trogirských pamiatok a je zapísaná na zozname chránených miest svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Na tejto budove sú viditeľné štýly od románov až po barok, a sú to cenné umelecké diela. Samozrejme, myslíme na katedrálu svätého Patrika. Lawrence. Stavba katedrály začala v roku 1213 na základoch ranej kresťanskej katedrály zničenej Saracens v roku 1123. Rovnako ako predchádzajúci, táto katedrála je venovaná svätému Lovovi, ale je tiež známa ako katedrála sv. Ivana (patróna mesta, ktorý zomrel v roku 1111), biskup, ktorý bol známy svojim nepoškvrneným životom a odporom voči kráľovi Kolomanovi, ktorý obsadil Dalmáciu a Chorvátsko.

Trogir



Trogir Town Market - Nachádza sa tesne pred vchodom do starého mesta a miestni obyvatelia to nazývajú Pazar. Trh Trogir v tejto podobe existuje asi 200 rokov a dnes ponúka svojim návštevníkom širokú škálu stredomorských a iných chutných druhov ovocia a zeleniny a rôznych ďalších potravín. Okrem ovocia a zeleniny je trh dobre zásobovaný olivovým olejom, ochucenými brandy, rôznymi druhmi medu, pekmez, likérom a víno, ryby ...

Tržnica Trogir



Radovanov portál - Ak prídete do Trogiru, radi sa pozriete a hľadáte historické hodnoty - Radovanov portál je budova, ktorú musíte navštíviť. Je to úžasná konštrukcia, ktorá upúta pozornosť všetkými možnými spôsobmi. Toto je hlavný portál katedrály sv. Lovre v Trogire, známy ako portál Radovana. Bola postavená počas obdobia vlády princa Kolomana, ktorý ako mladší brat kráľa Bela IV. Vládol Chorvátsku, Slavónii a Dalmácii. Koloman bol mimoriadne dôležitým chorvátskym vládcom, ktorý povzbudzoval výstavbu katedrály Trogir a so svojimi zásluhami boli postavené súčasne na severe Chorvátska početné pamiatky. Dnes sa mnohí radi tešia len na túto impozantnú budovu a plné skúsenosti získate, keď ju poznáte ešte lepšie. Poďme teda týmto smerom, spoznávame zaujímavé detaily tohto zariadenia.

Radovanov Portal Trogir



Pláže okolo Trogiru a ostrova Čiovo



Pláž Kava Slatine Čiovo - Jednou z najkrajších pláží na ostrove Čiovo je určite pláž Kava. Nachádza sa na druhom konci, na východe, s výhľadom na mesto Split. Pláž je v neobývanej časti, oddelená a úplne obklopená prírodnými krásami. Vedľa pláže je len jeden bar, aby sa mohli ubytovať kúpajúci, ktorí potrebujú osviežujúci nápoj. Farebný kontrast na pláži je niečo naozaj očarujúce. Pláže, ktoré chránia pláž, sú čiastočne pokryté zeleňou a farba v kombinácii so štrkom poskytuje kompletné vizuálne okuliare.

Plaža Kava Čiovo



Slatine beach - V obci Slatine na ostrove Čiovo leží rovnaké meno, hlavná miestna pláž. Je krásne zariadené, dobre vybavené a samozrejme obľúbené medzi turistami. Pláž je kamienková, s pekným prístupom k moru a je vhodná pre všetky vekové kategórie. V blízkosti je malý prístav, ale lode nebudú obťažovať hostí na pláži. Pláž sa nachádza v strede tohto miesta, čo znamená, že jedlo a nápoje sú k dispozícii všetkým. V blízkosti pláže sa nachádzajú kaviarne a reštaurácie.

Plaža Slatin Ciovo beach



Tatinje Beach Ciovo - Stačí sa pozrieť na túto odľahlú malú pláž. Pláž Tatinje sa nachádza v prírodnom prostredí, v malej zátoke chránenej skalami, zatiaľ čo oblázky uprostred. Vstup do mora je svetlý a morské dno je vyrobené z rovnakého štrku ako samotná pláž. Voda je čistá, s krásnymi tónmi modrozelených odtieňov. Nad korunou koruny so zelenými ihličkami sa stávajú tieňmi. Ak je slnko príliš horúce, máte miesto, kde ho môžete vziať. Hoci pláž je oddelená, v okolí je niekoľko súkromných ubytovacích zariadení.

Uvala Tatinje Čiovo više slika



Starý Porat Čiovo je jedným z najznámejších pláží v Čiove. Nachádza sa v meste Okrug Donji, v blízkosti miestneho malého prístavu. Dno kamienkov na dne mora poskytuje živé farby, ako vidíte na fotografiách. Samotná pláž je štrkovitá, krásne zdobená prírodným odtieňom. Horn je vyrobený z borovicových konárov, ktoré tiež dávajú zvláštnu vôňu vo vzduchu. Vedľa pláže sú k dispozícii miestne kaviarne a bary, kde si môžete posedieť a vychutnať si výhľad. O trochu ďalej sa na obzore vidia lode, ktoré dopĺňajú celý obraz. Ak chcete fotografovať sviatky, tu máte veľa možností pre krásne pozadie.

Plaža Porat Čiovo



Pláž Labaduša v Čiove je veľmi obľúbená a obľúbená u mnohých. Nachádza sa v osade Okrug Gornji, vedľa tej istej autokempy a je vybavený všetkým potrebným obsahom. Okrem kempingu je pláž obklopená kaviarňami a barmi a reštauráciou s rôznymi jedlami. Ponuka je vynikajúca, rovnako ako atmosféra a krása pláže najlepšie ilustrujú fotky, ktoré podporujeme. Pre zvýšenú náladu budeme tiež dávať toto krátke video, na ktorom môžete vidieť dynamiku pláže, zhromaždenie hostí a radosť zo slnka.

Plaža Labduša Čiovo ebach



Pláž Bočići je jednou z najväčších a najobľúbenejších pláží na ostrove Čiovo, v blízkosti pláže Mavarštica. Pláž je, ak sa pozrieme na terén, iného zloženia, takže tam môžu byť miesta pre každého. Je čiastočne skalnatá, s niektorými betónovými opalovacími plošinami a ľahším prístupom k moru. Na niekoľkých miestach boli medzi prírodnými skalami skryté malé štrkové zátoky. Sú vhodné na kúpanie, ako aj na opaľovanie v menšom dave.

Plaža Bočići Čiovo



Čo navštíviť na ostrove Čiovo a okolie Trogir



Diokleciánov palác Ak spomenieme Split v akomkoľvek kontexte histórie, kultúry alebo dokonca dnešnej podoby tohto mesta - všetci sa môžeme súhlasiť s tým, že naše myšlienky budú dominovať Diokleciánovmu palácu. Diokleciánov palác je starobylým palácom Diokleciánovho cisára v Splite. Bol postavený okolo 300 rokov počas vlády rímskeho cisára Diokleciána. Dioklecián zostal v paláci po odchode z trónu (305) až do svojej smrti (316).

Dioklecijanova palača Split što vidjeti



Katedrála sv. Duje Split. Jednou z najvýznamnejších pamiatok Splitu je určite katedrála sv. Duje. Hovorí sa, že je to najstaršia katedrála na svete, a preto sa pokúsime čo najskôr popísať. Katedrála Splitska je venovaná Nanebovzatia Panny Márie. Je známe v ľude ako katedrála sv. Dujma a Sv. Duje. Splitská katedrála sa nachádza v komplexe Diokleciánovho paláca, Peristyle a pôvodne bola cisárskym mauzóleom. Prvá budova bola postavená na začiatku 4. storočia a bola neskôr zrekonštruovaná v katedrále. Predpokladá sa, že táto katedrála je najstaršou katedrálou na svete.

Katedrala Split



Prokurative, alebo oficiálne Republikánské námestie, je prestížne stredomorské námestie v centre Splitu. Nachádza sa západne od Diokleciánovho paláca a je známy ako javisko kultúrnych podujatí v meste Marjan. Toto je miesto, kde sa tradičný Split Entertainment Festival koná už takmer päťdesiat rokov.

Split što posjetiti what to visit



Splitska riva nadobudla svoju súčasnú podobu na začiatku 19. storočia. Počas tohto obdobia francúzsky vládol francúzsky, ktorého môžeme pripisovať väčšine zásluh jej vzhľadu, ktorý je jednoducho okúzľujúci. Stovky rokov neskôr boli autochtónne rastlinné druhy nahradené palmami a nová veľká zmena nastala pred koncom 20. storočia, keď bola Riva nakoniec zatvorená pre dopravu.

Split riva



Socha Gregora z Nin. Jedna socha sa nachádza vo Varaždine, Ninovi a Splite, kde je najznámejší Split. Socha Split bola založená 29. septembra 1929 v Peristil. Split získal svoju verziu Gregora Nina napriek veľkému nesúhlasu s časťou Splinic. Medzi nimi bol známy konzervátor a archeológ Fr Frane Bulic. Avšak v roku 1954 bol pomník presunutý do dnešnej polohy - medzi Zlatou bránou a Dardanom.





Omiš Nachádza sa v ústí rieky Cetina, iba 21 km južne od Splitu, ktorá je vzdialená 25 kilometrov. Omiš je mesto so zvláštnym, veľmi priaznivým postavením, ktoré mu umožnilo brániť sa pred útokom počas histórie a dnes ponúka veľa pre cestovný ruch a rozvoj mesta vo všeobecnosti.



Rafting Omiš - najobľúbenejšia aktivita v Omiši, kvôli ktorému Chorvátsko navštevuje a svet sa raftuje v ústach Cetiny. Smerom nadol sa kaňon rozkladá na 2 míle dole Cetina a ponúka nezabudnuteľný pocit so špeciálnym zážitkom z adrenalínu. Ak ste v Omiši, určite si to musíte dovoliť.

Rafting Omiš

Šibenikská katedrála (iba 15 kilometrov od Vodice) Táto budova je zaujímavá a pozoruhodná, a to ako v Chorvátsku, tak vo svete. Mnoho ľudí sa ponorí do tohto zariadenia a pozerá na neho s očami odborníkov alebo návštevníkov, ktorí milujú históriu a starú budovu. Šibenikova katedrála je určite najdôležitejším architektonickým úspechom z 15. až 16. storočia na chorvátskej pôde. Je to zvláštne pre veľa vecí a dnes je symbolom tohto mesta.

Vďaka svojim výnimočným hodnotám bola katedrála mesta Šibenik uvedená v roku 2000 na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Katedrála bola postavená na južnej strane hlavného námestia, na mieste románskeho kostola sv. James. Stavba sa čoskoro nezastavila, dokonca viac - trvalo viac ako 100 rokov.

Myšlienka budovania veľkého katedrálneho kostola sa datuje do roku 1298. V tomto období si Šibenik získal vlastné biskupstvo a titul mesta. Týmto spôsobom prišla potreba katedrály v prirodzenej postupnosti, ktorá sa uskutočnila vo väčšine ostatných miest.

Šibenska katedrala



Dalmátska etnická obec je jedinečnou atrakciou chorvátskej turistickej ponuky. Tento vyzdobený priestor so všetkými zariadeniami na dvorku sa nachádza v srdci Solaris Beach Resort, o ktorom sme už napísali. Jeho kamenné dláždené nádvoria a kamenné domy odhaľujú úplne nový svet. V skutočnosti odhaľujú svet minulých čias, dnes takmer zabudnutý. Je to príležitosť pripomenúť si niektoré veci, od začiatku storočia.

Brána dalmátskej etnickej dediny je otvorená pre všetkých. Osobitná pozornosť sa bude venovať ľuďom, ktorí milujú a rešpektujú kvalitu ponuky, zatiaľ čo zároveň hodnotí hlboko zakorenenú dalmátsku tradíciu.

Etno selo Solaris



Národný park Krka, známy svojimi nádhernými vodopádmi, sa nachádza v blízkosti mesta Skradin na okrese Šibenik-Knin. Druhý najnavštevovanejší národný park v Chorvátsku ponúka turistom množstvo hodnôt, od mimoriadne zachovanej prírody a krásnej krajiny až po kultúrne pamiatky a aktívnu dovolenku. Ak ste milovník prírody alebo chcete preskúmať kultúru miestnej populácie, NP Krka je pre vás ideálnym cieľom. Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré ľudia často zabúdajú, je prekrásne mesto Skradin, s ktorým začína takmer každá cesta do NP Krka. S menej ako 500 obyvateľmi ponúka Skradin históriu a kultúrne dedičstvo, ktoré mohli vidieť mnohé väčšie mestá.

Krka



Prírodný park Biokovo je krásny horský masív špeciálny pre svoje krasové vrcholy, nezabudnuteľné altánok, biodiverzitu a botanickú záhradu. Biokovo bolo vyhlásené za prírodný park v roku 1981 a je súčasťou pohoria Dinarida. Je charakterizovaný strmými a vysokými vrcholmi, ktoré mierne klesajú k prekrásnemu Jadranskému moru a miestnym osadám, predovšetkým mestu Makarska.



Par Prirode Biokovo



Národný park Mljet bol vyhlásený 11. novembra 1960 a jeho povrch pokrýva severozápadnú časť ostrova Mljet a okolitú časť mora.

NP Mljet je prvý inštitucionálny pokus o ochranu pôvodného ekosystému na Jadrane.

Park s jeho povrchom pokrýva západnú tretinu ostrova Mljet. Hranice parku prichádzajú z oblasti Blackbird do najhlbšieho bodu ostrova Cape Goli. Niektoré národné parky zahŕňajú Polače (hlavný turistický a turistický prístav), Goveđari (najstaršia dedina na jazere), Soline (malé miesto pri vchode do Veľkého jazera) a Priština (pošta a národný park) a Pomena (jediný hotel na ostrove).

Mljet National Park



Národný park Kornati bol vyhlásený v roku 1980, kedy bol chránený. Celková plocha tohto parku dosahuje približne 220 štvorcových kilometrov a pozostáva z väčších a menších ostrovov a skál, ktoré vychádzajú z modrého mora Jadranského mora. Z celkovej plochy Kornati je obsadených len ¼ pevniny. Zvyšok národného parku je mora a žijúci svet, ktorý tam žije.

Hoci na prvý pohľad je Kornati púštnym a veľmi izolovaným miestom, tento park je bohatý na prírodné a kultúrne bohatstvo. Tiež je zvierací a rastlinný svet ešte stále špecialitou parku. Má prírodné a kultúrne prvky. Obzvlášť rozlíšené sú zvislé útesy, smerujúce k otvorenému moru, tzv. Koruna. Sú druhom fenoménu Kornati a biotopy sú vzácnymi druhmi rastlín a zvierat. Krásy sú najrozšírenejšie prirodzenou rozmanitosťou a mohutnou siluetou tohto ostrova. Kultúrne dedičstvo len pridá k kráse Kornati a dá jednu špeciálnu ponuku tým, ktorí chcú navštíviť národný park. Kornati mapy si môžete zakúpiť v mnohých turistických kanceláriách v meste Vodice.

Nacionalni park Kornati



Pláže v okolí mesta Čiovo



Pláž Bačvice Split. Ak počul o Splite, počul aj o Bacvice. Stojí za to a naopak. Bačvice je hlavná mestská pláž a najznámejšia pláž v Splite. Ak ste bývali na Bacvice, počuli ste alebo ste dokonca mohli hrať picigin. Popri tom, že sú obľúbeným turistickým miestom, miestni ľudia sú často navštevovaní miestnymi chlapcami, takže dievčatá hrajú najpopulárnejšiu hru v Splite - samozrejme aj po futbale. Pre túto hru sú vhodné šľapaje, kvôli špeciálnym plytkom, a tým sa stali populárnymi planétami. Dokonca aj mimo sezóny, v plytkej vode takmer každý deň, môžete vidieť milovníkov picigin, ako skákajú, chytia malú guľu.

Bačvice Split



Pláž Kašjuni Split. Les Marjan má ďalšiu krásnu pláž v Splite. Pláž Kašjuni sa nachádza v zátoke s rovnakým názvom, na južnej strane pobrežia Marjan. Je to veľmi populárne a samozrejme plné. Na pláž sa môžete dostať autom, zaparkovať ju v blízkosti a pokračovať na čisto biele štrk. Jedna časť je neustále na slnku, s usporiadanými salónikmi, zatiaľ čo druhý koniec je ukrytý v zelenom borovicovom lese. Pláž je plne vybavená a je vhodná pre všetky typy hostí.





 

Najkrajšie pláže v okolí mesta Čiovo



Pláž Zlatni rat Bol Brač. Táto pláž je určite najznámejšia na celom ostrove a je jedným z najznámejších v Chorvátsku. Pláž Zlatni Rat je osobitná pre svoju postavu, najmä ak je zobrazená zo vzduchu. Je ochrannou známkou chorvátskeho cestovného ruchu a je hlavným detailom mnohých brožúr alebo pohľadníc. Je to samozrejme obľúbené a veľmi dobre vybavené. Pláž má všetko, čo potrebuje. K prebudovaným záchrancom, ktorí sa starajú o bezpečnosť plavca, sa nachádzajú kabíny, sprchy a eskorty.

Zlatni Rat Bol Brač



Stiniva Vis Pláž Vis Ostrov je možno najviac pôsobivá pláž v zátoke Stiniva. Je to veľmi obľúbené, hlavne kvôli vzhľadu a skalám, ktoré obklopujú túto pláž. Je málo povedať, že skaly sú nedostupné. Keď sa pozriete na fotky, pochopíte, čo máme na mysli. Napriek tomu na pláži Stiniva prichádzajú ľudia, ktorí majú lezenie na týchto vysokých a strmých útesoch. Adrenalín je šport pre zriedkavé, dobre vyškolené a odvážne, aby urobili niečo také.

Stiniva Vis



Pláž Vinišće - chránená zátoka sa môže pochváliť malou, ale očarujúcou kamienkovou plážou s betónovou plošinou na jednej strane a skalami na druhej strane. Pláž sa nachádza v prírodnom prostredí s minimálnymi stopami ľudskej konštrukcie. Prirodzená krajina to dáva skutočný pohľad, najmä ak sa pozeráme z blízkych apartmánov na druhú stranu zálivu.

Plaža Vinišće



Lučišća bay beach Hvar je krásna zátoka, ktorá sa nachádza asi dva kilometre severne od Svety Nedjelja na ostrove Hvar. Pláž je veľmi malá a nedá sa ubytovať veľkým počtom ľudí, ale našťastie je veľmi ťažké dosiahnuť, väčšinou nie je zaplavená. Je nevyhnutné prejsť na pláž z Veľkej nedeľu.





Pláž Malá Luka Omiš. Ak opustíte Omiš, v mieste Stanići, uvidíte túto krásnu pláž s názvom Malá Luka. Je ukrytý v prírodnej zeleni a krásne zdobený kamennými múrmi. Little Port je pláž, na ktorú strávite deň. Má prirodzený odtieň, krásne a čisté more a hlboké štrk. Vezmite so sebou všetko, čo potrebujete, pretože keď prídete na túto pláž, je ťažké odísť, kým je slnko. Aj keď je pláž na pláži, chráňte ju pomocou opaľovacích krémov





Pláž Primosten sa nachádza v prímorskej zátoke, je veľmi priestranná a dobre zariadená. Na pláži v Primoštene máte sprchy, kabíny a počas sezóny záchranca, ktorý pozorne sleduje bezpečnosť hostí. Pebble je táto pláž, dostatočne dlho na to, aby prijímala všetkých hostí a znovu mala miesta pre nové. Vedľa pláže sú súkromné ubytovanie, hotely a obchody. Všetko, čo potrebujete, je v blízkosti. V blízkosti pláže je Veľká Rudača.




Privatni smještaj direktno od vlasnika na www.SMJESTAJ.com.hr/trazi




Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala