Katedrála sv Duje v Splite - Čo navštíviť v Splite Chorvátsko

# Katedrála sv Duje v Splite - Čo navštíviť v Splite Chorvátsko

Srednja dalmacija

Split

Pošalji svoj sadržaj

komentár alebo Upgrade this article, napíš nový. Registrácia sa nevyžaduje
článok
Lokácie
Split
17.08.2017. 08:49 dodajeIvan

Jednou z najdôležitejších pamiatok Splitu je určite katedrála sv. Duje. Hovorí sa, že je to najstaršia katedrála na svete, a preto sa ju pokúsime popísať čo najlepšie.
Katedrála v Splite je zasvätená Nanebovzatia Panny Márie. Je známa ako katedrála sv. Dujma a Sv. Duje. Katedrála v Splite sa nachádza v komplexe Diokleciánovho paláca Peristyle a pôvodne bola cisárskym mauzóleom. Prvá budova bola postavená na začiatku 4. storočia a neskôr bola zrekonštruovaná v katedrále. Predpokladá sa, že táto katedrála je najstaršou katedrálou na svete.

Katedrála nie je koncipovaná na samom začiatku. V budove dnešnej katedrály, ktorá bola postavená v 4. storočí, bolo umiestnené mauzóleum rímskeho cisára Diokleciána. V predvečer cisárovej smrti, v 63. výroku Milána, dostali kresťania slobodu vyznania viery, takže boli v Salone. Salona bola v tom čase administratívnym centrom provincie Dalmácia, kde bola postavená bazilika nad hrobmi kresťanských mučeníkov, ktorá sa stala sídlom pútnického miesta a kultu svätých. V 7. storočí havarovali Avari a Slovania. Preživší obyvatelia utiekli na ostrovy, z ktorých po určitom čase prišli niektorí z nich na pevninu a usadili sa v opustenom cisárskom paláci. Časom premenili cisárske mauzóleum na kresťanskú cirkev, odstránili pohanské modly a sarkofág, v ktorom auto odpočívalo. Z zničených bazilík v Salone boli poslané kosti posvätných mučeníkov, ktorých Dioklecián umožnil vykonať: Dujma, prvý biskup Salona, ​​a Anastasia, robotníci, ktorí boli uložení v cisárskom mauzóleu venovanom kostolu metropoly.Dnes máme písomné záznamy - odovzdanie zachované v Splitskej kronike Tomášovho arcivojvoda z 13. storočia, v ktorom napísal, že prvý Splitský arcibiskup bol v 7. storočí Ivan Ravenjanin. Ivan Ravenjanin organizoval a upravoval Splitskú cirkev.

Uznanie katedrály v SpliteKatedrála v Splite môžeme spoznať drevenými dverami, ktoré v roku 1214 vyrobila domáca žena Andrija Buvina. Vyrezal 28 scén Ježišovho života v orechovom dreve. Dvere sú dobre zachované, okrem dolných končatín, ktoré sú poškodené okoloidúcimi. Buvina je vstupnou bránou k raritám v európskom umeleckom dedičstve, najmä preto, že bronzové románske dvere sú omnoho väčšie ako drevené dvere toho istého obdobia.

Predpokladá sa, že zvonica katedrály bola postavená v 13. storočí. Táto teória ide ruka v ruke s niekoľkými historickými záznamami, najmä 1257. výročím zmienky o Kolafisovi (Golubica), vdove po rozdelenom princovi Ivanovi Krčkovi, ako darcovi zvonice. Miestna tradícia jej priniesla zásluhu a zdvihla kazateľnicu v katedrále.

Najstaršia svetová katedrála sa nachádza v SpliteKeď píšeme alebo hovoríme o kresťanstve v Chorvátoch, je tu aspoň jedna irónia. Mnohí to nevedia, tak si to vysvetlíme. Skutočnosť, že katedrála v Splite a najstaršia katedrála na svete sú veľmi zaujímavé. Nebolo by to také zvláštne, že táto katedrála nie je v Diokleciánovom paláci, teda v cisárskom paláci, ktorý bol kedysi jedným z naj prenasledujúcich kresťanov.

Bohaté historické a kultúrne dedičstvoKatedrála v Splite bola postavená v štvrtom storočí ako mauzóleum rímskeho cisára Diokleciána. Katedrála sv. Duje je známa svojimi drevenými dverami, ktoré vytvoril v roku 1214 rodák Andrija Buvina. V venci dvadsiatich štyroch príbehov o Ježišovom živote, Dvere sú veľmi dobre zachované, s výnimkou spodnej časti, ktorá bola časom poškodená okoloidúcimi prechádzajúcimi dverami. Domové zvončeky sú rarity v európskom umeleckom dedičstve, pretože vzácne dvere sú vyrobené z dreva a dodnes sa zachovali. Katedrála je tiež rozpoznateľná svojou vysokou a krásnou zvonicou, kombináciou románskej a gotickej architektúry, ktorej stavba sa začala v 13. storočí.Mimoriadne zaujímavé sú dva medailony so stuhami, kde archeológovia a Splitská tradícia poznajú portréty cisára Diokleciána a jeho manželky Priscilly. Zaujímavé je, že stavba kupoly je murivo murovaným usporiadaním tehál v dolnom a kruhovom usporiadaní v hornej tretine. Kopula svietila trblietavou mozaikou, rovnako ako tá vo Vestibulu.

Vľavo od vchodu do katedrály sa nachádza kazateľnica zo 16. storočia z 13. storočia. Bol postavený z drahého zeleného porfýru, raz úplne pozláteného. Pravý bočný oltár bol zasvätený biskupovi a mučeníkovi sv.

Najmä krásny centrálny reliéf na sarkofágu so zobrazením požehnania Krista. Dielo tohto umelca, sochára Dalmatinaca, ukazuje, že Kristus sa stal čoraz pohodlnejším. Hlavný oltár bol postavený niekedy medzi rokmi 1685 a 1689. V severnom výklenku je oltár vyrobený benátskym sochárom Morlaiterom v roku 1767, v ktorom od roku 1770 leží moc sv. Duje z oltára Bonina. Najvýznamnejším dielom v barokovom pohrebisku katedrály boli drevené lavičkové základne, ktoré pôvodne stáli pred hlavným oltárom, vyrezané aj v prvej polovici 13. storočia.

Zaujímavé fakty o katedrále SplitPod mauzóleom v katedrále je krypta zasvätená sv. Lucii, panne a kresťanskému mučeníkovi. V dnešnej katedrálnej pokladnici sa nachádza evanjelická sv. Dujma z druhej polovice 6. storočia. Ide o najstarší rukopis na pergamenoch, ktorý sa zachoval na pôde Chorvátska. Návštevníci katedrály sa môžu pozrieť na historické detaily z obdobia vlády cisára Diokleciána.

Medzi hodnotami pokladnice patria vzácne archívne dokumenty, stredoveké kódy (Historia Salonitana), početné pamiatky, strieborný oltár. Dujma z prvej polovice 14. storočia. Z kostola nad Železnou bránou sa nachádza aj premyslená koberec, keramika a zázračná ikona Panny Márie zvonice.

Okrem celého bohatstva historických záznamov, kultúrneho dedičstva a zachovania katedrály v Splite, článok zverejnený na portáli CNN určite zverejní, vrátane článku "20 najkrajších miest Chorvátska". Duje. Veľký počet turistov navštívi tento slávny kostol každý rok, obdivujúc umelecké diela a historické budovy obklopujúce samotnú katedrálu.

Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala