Zadar a jeho oblasť, čo vidieť čo vidieť

# Zadar a jeho oblasť, čo vidieť čo vidieť

Sjeverna dalmacija

Zadar

Pošalji svoj sadržaj

komentár alebo Upgrade this article, napíš nový. Registrácia sa nevyžaduje

Prinášame vám zoznam najznámejších pamiatok a miest, ktoré je potrebné navštíviť, ak ste v Zadare alebo v regióne Severnej Dalmácie alebo kde nájsť apartmány v Zadare.


Roman Forum Zadar - V súčasnosti je Zadar zdobený mnohými budovami z rôznych období. Zaujímavosťou je určite rímske fórum, ktoré je dnes stále celkom zachované a históriou bolo uprednostnené rôzne detaily z obdobia, počas ktorého prešlo samotné mesto. Rímske fórum v Zadare je najväčšou oblasťou svojho druhu na východnej strane Jadranu. Zakladateľom fóra bolo prvé rímske auto Augustin. Dôkazom toho sú dva nápisy v kameňoch z 3. storočia, kedy bola dokončená výstavba fóra. Povrchové fórum v Zadare zaujíma 90 × 45 metrov, ale časom sa zmenilo.

Rimski forum ZadarZadar - Národné námestie Národní námestie v Zadare je zdobené mnohými historickými budovami, medzi ktorými je aj krásny kostol sv.

Predrománsky kostol bol dlhodobo zachovaný už dlho. Dnes zdobia časť námestia a obohatia ho o ponuku - historickú aj kultúrnu. Vo východnej časti námestia bol palác Ghirardini postavený v románskom štýle s balkónom renesančného štýlu 15. storočia.

Ahoj Sun Zadar - Okrem mnohých historických budov, múrov a starých prístavov, Zadar sa nedávno stal bohatším na moderné architektonické inštalácie - pozdrav slnka. Pozdravom na slnko je inštalácia architekta Nikola Bašić, ktorý sa nachádza v prístave Zadar v kamennej dlažbe mesta.

Riva v Zadare sa stala turistickou atrakciou a je obľúbeným miestom pre mnohých návštevníkov, ako aj pre hostí prichádzajúcich do Zadaru. Pohľad z pobrežia poteší všetko, čo prechádza, najmä večer, keď slnko klesá, a začnú sa v inštalácii začať svetelné efekty.

Pozdrav SuncuKostol sv. Donata Zadar Tento kostol v Zadare je tiež ochrannou známkou mesta a patrí k najznámejším a najvýznamnejším európskym predrománskym kostolom.

Pôvodne zasvätený Najsvätejšej Trojici a od 15. storočia so súčasným názvom, pomenovaný po zadarskom biskupovi Donatovi, ktorý inicioval stavbu. Kostol je nezvyčajný cylindrický tvar s dvojitým interiérovým priestorom, a preto vyniká jeho originálnosťou a jedinečnosťou. Niektoré vzory neviazali na stavbu a len niektoré z nich boli spojené s krstnou baptistou Carly Veliky alebo s kostolom sv. Vitalea v Ravenni. Je to pýcha a symbol Zadaru, s pozostatkami rímskeho fóra v jeho základoch, veľkolepý z hľadiska doby výstavby. Dnes je kostol miestom konania hudobných večerov v Donáte kvôli vynikajúcim akustickým črtám a dlhej absencii sakrálnych funkcií.

Donat ZadarZadarská katedrála sv. Stošija, alebo Anastasia, je trojloďová románska budova. Je to aj najväčší kostol v Dalmácii.

Bol postavený pri dvoch príležitostiach, v 12. a 13. storočí, so zachovanými staršími 9. a 11. storočím, ktoré vyrastali na mieste ranej kresťanskej baziliky. Počiatky stavby Zadarskej katedrály sa datujú do ďalekej histórie, v 4. alebo 5. storočí.

Sarkofág s právomocami sv. Stošije vytvoril biskup Zadar Donat. Uchováva sa v katedrále na oltári v severnej apsidii, alebo v ľavom trávniku kostola. V novembri 1202 mesto Zadar, po obliehaní, dobylo a zničilo Benátčanov pomocou ríše IV. vojenský křižák, keď bola katedrála vážne poškodená. Rekonštrukcia katedrály trvala v priebehu 13. storočia, a keď bola dokončená jeho obnova, bola jej 27. mája 1285 znovu venovaná arcibiskupom Lovro Periandarom.

Archeologické múzeum v Zadare bolo založené v roku 1832 ako druhé najstaršie múzeum v Chorvátsku a jedno z najstarších v tejto časti Európy. Sme hrdí na skutočne bohatú zbierku exponátov a pozývame všetkých milencov histórie a kultúry, aby nás navštívili.V Archeologickom múzeu sme vystavovali predmety z rímskej doby a rôzne prehistorické materiály z obdobia paleolitu, neolitického a kovového obdobia, ako aj archeologické náleziská z času na čas 7. a 12. storočia, z ktorých väčšina je spojená s hmotným a duchovným dedičstvom Chorvátov.

Arheološki muzej Zadar što vidjeti what to visit seeMúzeum ilúzie Zadar Ak ste prišli do Zadaru, na letnú dovolenku alebo pri inej príležitosti, máte navyše čas a chcete vidieť mesto - potom určite navštívte múzeum ilúzií.

Táto trochu neobvyklá turistická ponuka pre mesto ako Zadar je pre mňa skutočne veľmi zaujímavá. Keď sa pozriete na všetky starožitnosti mesta alebo aspoň na väčšinu z nich, Illusion Museum osvieži vaše skúsenosti a hodí vás do novej dimenzie.Päť Wells Square je jedným z miest, ktoré určite navštívite. Nachádza sa pred kapitánskou vežou a mestskou hradbou. V minulosti (až do 16. storočia) bola hlboká obranná nádoba a dnes je "zdobená" starými studňami, na ktorých má námestie svoje meno.

Pet Bunara ZadarČo navštíviť v Zadare a jeho okolíKatedrála Šibenik - Katedrála Šibenik bola v roku 2000 zaradená do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Katedrála bola postavená na južnej strane hlavného námestia, na mieste románskeho kostola sv. James. Stavba sa čoskoro nekončila, dokonca viac - trvalo viac ako sto rokov. Katedrála v Šibeniku je určite najvýznamnejším architektonickým úspechom v období medzi 15. a 16. storočím na území Chorvátska. Je to zvláštne pre veľa vecí a dnes je symbolom tohto mesta.

Myšlienka budovania veľkého katedrálneho chrámu sa datuje do roku 1298. V tomto období si Šibenik získal vlastné biskupstvo a titul mesta. Týmto spôsobom prišla potreba katedrály s prirodzenou sekvenciou, ktorá sa uskutočnila vo väčšine ostatných miest.

Šibenska katedralaNárodný park Krka (Skradin), známy svojimi veľkolepými vodopádmi, sa nachádza v blízkosti Skradin v okrese Šibenik-Knin. Druhý najnavštevovanejší národný park v Chorvátsku ponúka turistom množstvo hodnôt, od mimoriadne zachovanej prírody a krásnej krajiny až po kultúrne pamiatky a aktívnu dovolenku. Ak ste milovník prírody alebo chcete preskúmať kultúru miestnej populácie, NP Krka je pre vás ideálnym cieľom. Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré ľudia často zabúdajú, je prekrásne mesto Skradin, s ktorým začína takmer každá cesta do NP Krka. S menej ako 500 obyvateľmi ponúka Skradin históriu a kultúrne dedičstvo, ktoré mohli vidieť mnohé väčšie mestá. Zo Skradinu je niekoľko lodných liniek, ktoré priamo vedú k vodopádom a doprava je zahrnutá v cene letenky. Za menej ako pol hodiny jazdy si môžete vychutnať krásnu rieku Krka a tiež si môžete pozrieť malý volejbal. Ak máte dobrodružného ducha, môžete prísť na NP Krka na pešej alebo cyklotrasovej ceste. Odporúčame navštíviť park čo najskôr, aby ste si mohli vychutnať les vodopádov a krásnu prírodu.

KrkaDalmátska etnická obec Šibenik je jedinečnou atrakciou chorvátskej turistickej ponuky. Tento vyzdobený priestor so všetkými svojimi zariadeniami sa nachádza v centre mesta Solaris Beach Resort v Šibeniku. Solaris Beach Resort v Šibeniku postavil a otvoril pre svojich hostí skutočne výnimočné prostredie. Tu si môžete vychutnať tradičné detaily dalmátskej dediny tak, ako sa kedysi zdalo. Kamenná dedina bola postavená na mieste bývalej dalmatínskej dediny a dnes je plne prispôsobená turistom a medzi najvýznamnejšie turistické atrakcie mesta Šibenik.

Etno selo SolarisPrírodný park Vransko jazero bol vyhlásený za park v roku 1999 a pokrýva 57 kilometrov štvorcových. Vranské jazero je najväčšie prírodné jazero v Chorvátsku a bolo vytvorené ako krasové pole plné vody. Jazero je kryptorespresia, čo znamená, že povrch je nad hladinou mora, zatiaľ čo dno je pod morskou hladinou. Vďaka miešaniu sladkej a slané vody je v jazere prítomná aj zmes rýb. Kvôli ľudskej činnosti existujú iba dva typy autochtónnych druhov: údové a riečne deti a ďalších 15 druhov sa zaviedlo na chov alebo náhodne. Tam sú tiež som, kapor, babuška, cipal, lubin a ďalšie druhy.Vodice i okolica što posjetitiNárodný park Kornati bol vyhlásený v roku 1980, kedy bol chránený. Celková plocha tohto parku dosahuje približne 220 štvorcových kilometrov a pozostáva z väčších a menších ostrovov a skál, ktoré vychádzajú z modrého mora Jadranského mora. Z celkovej plochy Kornati je obsadených len ¼ pevniny. Zvyšok národného parku je mora a žijúci svet, ktorý tam žije.

Je to zdanlivo pusté miesto, ale Kornati sú bohatí v každom zmysle slova. V skutočnosti národný park Kornati tvorí veľkú časť ostrovnej skupiny ostrovov v Jadranskom mori. Kornati sa nachádzajú v chorvátskej časti Jadranu v strednej Dalmácii. Ak sa pozeráte na mapu chorvátskeho ostrova, môžete nájsť Kornati, ak sa pozriete západne od mesta Šibenik.Nacionalni park KornatiNárodný park Paklenica Podľa svojho vyhlásenia je Národný park Paklenica druhým v Chorvátsku. To bolo vyhlásené za národný park od roku 1949, alebo presnejšie, 19. októbra 1949. Paklenica bola vyhlásená za park a niekoľko mesiacov po Národnom parku Plitvické jazerá.

Najvyššie vrcholy parku sú: Vaganski vrh (nadmorská výška 1757 metrov) a vrcholový vrchol (nadmorská výška 1753 metrov).

Pláže Zadar a jeho okoliePláž Kolovare Zadar Pláž Kolovare je mestská pláž a tiahne sa po tej istej ulici v Zadare. Kvôli bohatej histórii mesta a skutočnosti, že pláž je v centre mesta, vedľa starého mestského jadra sa nachádza veľa starých budov okolo pláže. Na severnej strane má táto pláž staré múry, ale na juh sa pláž zapadá do prírodného prostredia a malý les, ktorý pripomína ker. Neďaleko tejto pláže je malá pláž Karma medzi barmi Popaj a Portos a ak budete pokračovať cez promenádu Arbana počas 10 minút, prídete do Podbrigu Arbanasi a Punta Bajlo.

Kolovare Zadar plažaPortus Beach Club sa nachádza v prístave D-marin, ktorý je najväčším prístavom v Jadrane a nachádza sa medzi Bibinje a Sukošanom. Pláž bola reštrukturalizovaná v roku 2016 a hodnota investície bola 6,5 milióna EUR na pláž a celkovo 25 miliónov EUR investovala skupina Doğuş do Marina.

Najkrajšie pláže v okolí ZadaruPrírodný park Telašćica V hlbokej zátoke na juhu ostrova leží záliv Telašćica. Telascica sa nachádza v rovnakom názve prírodného parku. Celá táto oblasť je obklopená prírodnými zálivmi a krásnymi plážami. Na jednej strane Telascica nesie už spomenuté pláže, zatiaľ čo na druhom konci je uzavretá strmými útesmi, ktoré sú pokryté bujnou vegetáciou.

Veli Žal je ďalšia pláž na Dugi otoku. Je to kamienková pláž pred ostrovom Mežanj. Pláž sa nachádza na neobydlenej časti mesta Dugi Otok a ponúka výhľad na otvorené more. Ak pôjdete do mesta Veli Žal, postupujte podľa dobre označenej asfaltovej cesty a po krátkej prechádzke ste na pláži 5 minút.

Veli žal Zadar what to visit

Jaskyne Brbišćica Dugi Otok Na západnej strane Dugi otoku sa nachádza prírodný jav Brbišćice a jeho krásna kamienková pláž. Celá táto oblasť bola postavená z uhličitanových hornín, ktoré sa datovali asi pred sto miliónmi rokmi.Od mesta Ugljan (denná trajektová trajekt zo Zadaru) V meste Preko na ostrove Ugljan nájdete množstvo pláží a pláží vhodných pre všetky vekové kategórie. Hlavnou plážou je pláž Jaz, ktorá má aj modrú vlajku pre čistotu mora a obsah v blízkosti pláže.

Preko ugljan Zadar

Pláž Bilotinjak Privlaka Nin Prírodná piesočná pláž - Bilotinjak - leží medzi Privlakou a Zaton. Nachádza sa v Zadarskom kanáli, skrytý od obývaných miest a je skutočnou prírodnou oázou pre všetkých milovníkov takéhoto prostredia. More je na pobreží aj plytké a pláž je vhodná na celodenné exkurzie s rodinou alebo páry.

Bilotinjak Privlaka

Sakarun je piesočná pláž s dĺžkou približne 800 metrov. Nachádza sa na severozápadnej strane Dugi otoku a s výhľadom na južné pobrežie Jadranského mora Vás očarí všetci hostia, ktorí chcú nezabudnuteľné chvíle v skutočnom prírodnom prostredí. Hoci pláž je plytká, len po niekoľkých metroch hĺbky dosahuje v priemere 10 metrov. Zvláštnosť tejto pláže a farby mora, ktoré jej vonia, dávajú jemný piesok, zatiaľ čo na pobreží je silnejšia kamienková, takzvané kamenné oblázky. Pláž je obklopená borovicovým lesom, ktorý dáva svojim hosťom prirodzený odtieň. Na pláži Sakarun nájdete tri reštaurácie s možnosťou výberu jedál a nápojov. Okrem prirodzeného tieňa, ak to potrebujete, môžete si slobodne prenajať slnečníky vyrobené z plátna, ktoré perfektne zapadajú do prirodzenej atmosféry pláže.SakarunKraljičina pláž Nin Ak idete z Nin na ostrov Vir, na pravej strane máte malú dedinu, ktorá schováva túto krásnu piesočnatú pláž. Pláž Kraljičina sa nachádza za malou cestou na ulici Put Skril a napriek tomu, že je v letovisku, táto pláž stále ponúka úplne prirodzenú atmosféru. More je plytké, veľmi vhodné pre detské hry, hranie piktogramov alebo iné vodné športy. Vedľa pláže sa nachádza jedáleň s ponukou plážových večierkov. Hostia sa schovávajú pod slnečníkmi, ale ak ste na pláži, vziať so sebou slnko. Pláž nemá prirodzený odtieň, takže je dobré mať svoj dáždnik. Neďaleko je krásna pláž Ninska Laguna.Pláž Beritnica sa nachádza na ostrove Pag, južne od malej dediny Metajna. Je to špeciálne v prirodzene zložitých horách v plytkej vode, skvelej pre fotografie alebo jednoducho na obdiv od brehu. Oddýchnite si v Beritnici s krásnou trojrozbierkou scénou. Tí málo kvalifikovaní môžu vyliezť na jednu z nich a zapamätať si nezabudnuteľné chvíle z letných prázdnin. Pláž je inak obklopená skalnatou krajinou s menšou kamienkovou plážou. Neexistuje žiadny prírodný odtieň, rovnako ako žiadne kaviarne (najbližšie k pláži Ručica).

Beritnica PagPláž Slanica je hlavnou plážou na ostrove Murter. Nachádza sa na južnej strane ostrova, v blízkosti hotela Colentum. Je to piesočnatá pláž a mnohí tvrdia, že je tu najkrajšia pláž. Vzhľadom k plytkej vode, ktorá sa ponorí na pláž, je vhodná pre deti a ľudí, ktorí neplavia ani plávajú. Tiež pláž je skvelou voľbou pre tých, ktorí milujú športové aktivity vo vode, takže bude dobré hrať picigines, volejbal a podobné aktivity, ktoré sú špecifické pre naše more.

Slanica MurterOkolie mesta ZadarBiograd na moru a Vodice sú vzdialené 30 km alebo 60 km južne od Zadaru a sú krásnymi turistickými mestami, ktoré určite stojí za návštevu. Sú zdôraznené svojimi krásnymi plážami a bohatou turistickou ponukou.
Privatni smještaj direktno od vlasnika na www.SMJESTAJ.com.hr/trazi
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala