Národné parky pri Chorvátsku v Dubrovníku

# Národné parky pri Chorvátsku v Dubrovníku

Južna dalmacija

Dubrovnik

Pošalji svoj sadržaj

komentár alebo Upgrade this article, napíš nový. Registrácia sa nevyžaduje

Nie je žiadnym tajomstvom, že Dubrovník je perla a najkrajšie mesto Chorvátskej republiky, známe svojimi hradbami a početnými historickými kostolmi a pevnosťami, a preto ho každoročne navštevuje viac ako milión turistov. Napríklad v roku 2018 Dubrovník navštívilo viac ako 1,2 milióna hostí.
Najznámejšie aktivity v Dubrovníku sú chôdza po stenách, spoznávanie starého mesta, návšteva lanovky na horu Srđ, neďaleko ostrova Lokrum a kláštora na ňom, turné Game of Thrones, návšteva slávnych Dubrovníckych pláží ako Sveti Jakov, Banje, Copacabana a ďalšie aktivity nielen Dubrovník je prekrásny, jeho okolie má svoj vlastný adut a miestom, ktoré stojí za návštevu, ak ste v blízkosti Dubrovníka je národný park Mljet.

Národný park Mljet z DubrovníkaOstrov Mljet je najväčším ostrovom súostrovia Dubrovník a západnou časťou ostrova je Národný park Mljet.Z Dubrovníka na pravidelnú loď Mljet Národná rýchlostná linka číslo 9807 Dubrovnik - Prístav Šipanska - Sobra (Mljet) - Polače (Mljet) - Korčula - Ubli ). Viac na odkaz http://www.gv-line.hr/raspored.php?linija=3 Národný park Mljet bol vyhlásený 11. novembra 1960 a jeho povrch pokrýva severozápadnú časť ostrova Mljet a okolitú časť mora.

NP Mljet je prvý inštitucionalizovaný pokus o ochranu pôvodného ekosystému na Jadrane.

Park svojou plochou pokrýva západnú tretinu ostrova Mljet. Hranice parku pochádzajú z oblasti Blackbird do najhlbšieho bodu ostrova Cape Goli. Niektoré národné parky zahŕňajú Polače (hlavný turistický a turistický prístav), Goveđari (najstaršia dedina na Jezere), Soline (malé miesto pri vchode do Veľkého jezera) a Priština (pošta a národný park) a Pomena (jediný hotel na ostrove). Jazero je vlastne zátokou, ktorú Solin spája s otvoreným morom. Bolo to spôsobené spálením krasového poľa. Veľké jazero má rozlohu takmer jeden kilometer a pol (1,45) štvorcových kilometrov, z ktorých najväčší je dlhý 2,5 km a široký 1 kilometer. Jazero je pomerne hlboké, s najhlbším bodom 46 metrov. Ako sme už uviedli, veľké jazero sa spája s otvoreným morom s dlhým a širokým kanálom. Na mieste, kde sa jazero spája s morom, sa nachádza Veľký most a odtiaľ vedie na Solinski kanál, odkiaľ je ďalej spojený s otvoreným morom. Blízko mosta sa nachádza starý benediktínsky mlyn, ktorý bol poháňaný elektrinou a slúžil na výrobu soli - preto bol pomenovaný Soline. Je zaujímavé poznamenať, že Veľký most bol úmyselne zbúraný v roku 1958, takže prezident SFRY Josip Broz Tito mohol so svojou jachtou vstúpiť do jazera.

Okrem Veľkých jazier sa na ostrove nachádza malé jazero, v severozápadnej časti veľkého jazera. Dve jazerá sú spojené 30 metrov dlhým kanálom, ktorý je hlboký až pol metra. Kanál sa nachádza na mieste zvanom Malý most. Plocha jazera je 0,25 km 2 a jeho maximálna hĺbka je 29 metrov. More sa v malom jazere mierne zmenilo a má lagúnu.

Národný park Mljet z Dubrovníka

 

 

Národný park KrkaĎalší najbližší národný park Dubrovník z Chorvátska je NP Krka, ktorý vás usadí a nie tak blízko, je asi 250 kilometrov severne. Fotografie a videá z tohto prekrásneho parku v blízkosti mesta Skradin vám môžu ešte trochu pomôcť.

Národný park Krka, známy svojimi nádhernými vodopádmi, sa nachádza neďaleko mesta Skradin v okrese Šibenik-Knin. Druhý najnavštevovanejší národný park v Chorvátsku ponúka turistom nespočetné hodnoty, od extrémne zachovanej prírody a krásnej krajiny až po kultúrne pamiatky a aktívne sviatky. Ak ste milovníkom prírody alebo ak chcete spoznať kultúru miestneho obyvateľstva, NP Krka je pre vás ideálnou destináciou. Najdlhšie vodopády rieky Krka zvané Skradinski buk sú pravdepodobne hlavným dôvodom vašej návštevy tohto národného parku. Skradinski buk s vyše 17 schodmi a celkovým výškovým rozdielom 45 m ospravedlňuje názov najkrajšej prírodnej krásy Chorvátska. Na úpätí Skradinského buku je možné plávať, takže sa môžete ochladiť po dlhej prehliadke Krky, ktorá má veľa vecí, ktoré si nemôžete nechať ujsť. Jednou z týchto vecí je etno dedina, kde môžete vidieť kamenné vodné mlyny z 19. storočia a množstvo objektov, ktoré miestna populácia používala v minulosti.

Nacionalni park krka

Prírodný park BiokovoAj keď nejde o národný park, prírodný park Biokovo určite stojí za návštevu, ak ste milovníkmi prírody. Vzdialenosť od Dubrovníka je asi 150 kilometrov na sever, čo je omnoho menej ako NP Krka a ponúka úplne iný druh rekreácie, najmä ak ste turista a športovec v prírode. takmer 200 štvorcových kilometrov. Najvyšší vrchol v parku (tento horský masív) je Sveti Jure s nadmorskou výškou 1762 metrov. Vrchol Sv. Jura je zároveň najvyšším vrchom pohoria Biokovo a je tretím najvyšším vrcholom v Chorvátsku.

Prírodný park Biokovo ročne navštívi okolo 50 000 turistov. Park je zvlášť zaujímavý pre milovníkov prírody, dobrodruhov, samozrejme pre vedcov, biológov a ďalšie záujmové skupiny zaoberajúce sa podobnými typmi výskumu. Biokovo je prírodné prostredie, v ktorom sme svedkami vývoja a vzhľadu rastlinných a živočíšnych druhov, s ktorými sa nikde inde nemôžeme stretnúť.

Samotná hora sa nachádza hneď pri mori a je vlastne prirodzenou prekážkou pre jadranské podnebie a kontinentálne zmeny podnebia. Hlavným rysom hory je jej impozantná výška a prudký vzostup z brehu. Na konci hory alebo nohy, s výškou asi 300 metrov, dochádza k miernemu poklesu smerom k moru av tejto časti vznikli mnohé miesta, ktoré sú dnes významné pre celú letnú turistiku v Chorvátsku. 

Šime Bugarija
is owner of an apartment >
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala