Národné parky neďaleko Zadaru Chorvátsko

# Národné parky neďaleko Zadaru Chorvátsko

Sjeverna dalmacija

Zadar

Pošalji svoj sadržaj

komentár alebo Upgrade this article, napíš nový. Registrácia sa nevyžaduje

Ak ste v Zadare alebo jeho okolí, ste v oblasti prírodných krás, medzi ktorými sú aj 3 národné parky v blízkosti a niekoľko prírodných parkov. Kornati, Krka a Paklenica sú 3 rôznorodé parky. Kornati s 89 ostrovmi a ostrovčekmi, Krka s vodopádmi a pohoriami Paklenica poskytujú neuveriteľnú rozmanitosť v takej malej oblasti, takže je ťažké rozlíšiť jednu z nich od zoznamu návštev.

Národný park Kornati (30 km od Zadaru)Je to zdanlivo pusté miesto, ale Kornati sú bohatí v každom zmysle slova. Národný park Kornati tvorí veľkú časť ostrovnej skupiny ostrovov v Jadranskom mori. Kornati sa nachádzajú v chorvátskej časti Jadranu v strednej Dalmácii. Ak sa pozeráte na mapu chorvátskeho ostrova, Kornati nájdete, ak sa pozriete na západ od Šibeniku.

Národný park Kornati bol vyhlásený v roku 1980, keď bol umiestnený pod ochranu. Celková plocha tohto parku je asi 220 kilometrov štvorcových a skladá sa z väčších a menších ostrovov a skál, ktoré vychádzajú z modrého mora Jadranského mora. Z celkovej rozlohy Kornati je obsadených iba ¼ pevniny. Zvyšok národného parku je more a živý svet, ktorý tam žije. Sú vzdialené asi 30 km od Zadaru. Ak chcete navštíviť Národný park Kornati zo Zadaru, môžete si každý deň zakúpiť vstupenky na organizované výlety v mnohých zadarských agentúrach, a to aj na uliciach.

Viac o národnom parku Kornati

Národný park Kornati ChorvátskoZadar national parks

Zo Zadaru do národného parku Kornati

Národný park PaklenicaPo svojom vyhlásení je Nacional Paklenica Paklenica druhou v Chorvátsku. Od roku 1949 bol vyhlásený za národný park, presnejšie 19. októbra 1949. Paklenica bola vyhlásená za park a niekoľko mesiacov po Národnom parku Plitvické jazerá.

Je zaujímavé poznamenať, že Paklenica bola prvýkrát vyhlásená za národný park v roku 1929, ale podľa vtedajších zákonov by sa vyhlásenie malo každoročne prehodnocovať - čo sa ešte neskončilo, a roky sa Paklenica stala bez štatútu národného parku.

Dňa 7. júla 2017 bol národný park Paklenica zaradený aj do zoznamu svetového dedičstva UNESCO v Európe ako súčasť spoločného svetového dedičstva 13 krajín s názvom "Bukové lesy v Karpatoch a ďalších oblastiach Európy". Vrcholmi parku sú: Vaganski vrh (nadmorská výška 1757 m) a vrch Svätej hory (nadmorská výška 1753 m).

Prečítajte si viac o NP Paklenica

Pakelnica pored Zadra

Národné parky Zadarskej župyNárodný park Krka (30 km od Zadaru)Národný park Krka, známy pre svoje nádherné vodopády, sa nachádza v blízkosti mesta Skradin na Šibenicko-kninskej župe. Druhý najnavštevovanejší národný park v Chorvátsku ponúka turistom množstvo hodnôt, od extrémne zachovalej prírody a krásnej krajiny až po kultúrne pamiatky a aktívnu dovolenku. Ak ste milovník prírody alebo chcete spoznať kultúru miestneho obyvateľstva, NP Krka je pre vás ideálnou destináciou.

Park má rozlohu 109 km² plochy rieky Krka a dolného toku rieky Čikola a dĺžka rieky Krka je 72,5 km, čo je v dĺžke 22. rieka v Chorvátsku. Jeho vodopády majú celkový úbytok 225 metrov.

Jednou z najdôležitejších vecí, na ktorú ľudia často zabúdajú, je krásne mesto Skradin, s ktorým začína takmer každý výlet do NP Krka. S menej ako 500 obyvateľmi ponúka Skradin históriu a kultúrne dedičstvo, ktoré by mohlo prilákať mnoho väčších miest.

Je to asi 1 hodinu jazdy od Zadaru, asi 30 km. V parapete každú polhodinu od Skradinu jazdí loď k vchodu do národného parku.

Više o NP Krka

Krka nacionalni park ZadarNational Park near Zadar 

Prírodný park Vranské jazeroPrírodný park Vranské jazero je 20 kilogramov južne od Zadaru, neďaleko Biogradu a Pakoštane bol vyhlásený za park v roku 1999. Zahŕňa 57 kilometrov štvorcových. Vranské jazero je najväčšie prírodné jazero v Chorvátsku a bolo vytvorené ako krasové pole plné vody. Jazero je cryptodepression, čo znamená, že povrch je nad hladinou mora, zatiaľ čo dno je pod hladinou mora. Jazero má hĺbku 2 až 5 metrov, a pretože sa nachádza v blízkosti mora, podzemná vodná cesta preniká do jazera a robí ju mierne slanou. Jazero zhromažďuje množstvo zrážkových vôd a vody z okolitých riek.

Jazero je biotopom bažinatých bylinných druhov, ktoré tvoria približne jednu tretinu z 148 druhov rastlín žijúcich v parku. Tam sú tiež ihličnaté lesy, ako sú borovicové lesy Aleppo, ktoré sú zasadené v južnej časti jazera. V severnej časti parku sa nachádzajú dubové a čierne dubové lesy.

Pročitajte više o Vranskom jezeru

Vransko jezero pored Zadra

 


Prírodný park TelašćicaPrírodný park Telašćica je oblasť bohatá na odrody, alebo lepšie napísať rozpory. Nachádza sa na ostrove Dugi otok, takže máme park na jednej strane, ktorý opisujeme ako pokojnú a pokojnú pobrežnú oblasť s krásnymi plážami, zatiaľ čo na druhej strane parku (a samotný ostrov) opisujú divoké strmé útesy a skaly, ktoré ho najprv robia neprístupným. a ťažko prekonateľné.

Je zaujímavé, že v juhovýchodnej časti Dugi otok je najväčším a najbezpečnejším prírodným prístavom na Jadrane.

Više o Telašćica

Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala