Archeologické múzeum v Dubrovníku

# Archeologické múzeum v Dubrovníku

Južna dalmacija

Dubrovnik

Pošalji svoj sadržaj

komentár alebo Upgrade this article, napíš nový. Registrácia sa nevyžaduje

Archeologické múzeum v Dubrovníku nemá stály priestor a výstavu. K dispozícii je iba dočasne vyhradená miestnosť s menšou šikovnou knižnicou. Štruktúra múzea je zatiaľ rozdelená do siedmich zbierok, ale spomenieme tie zaujímavé.

Zbierka vázy

Múzeum má zbierku váz, ktoré pozostávajú z dvoch zbierok, ktoré múzeum dostalo koncom minulého storočia ako dary. Zbierka neskoro geometrického štýlu pochádza pôvodne z Cypru, zatiaľ čo druhá je červená z Kampánie. Múzeum má tiež niekoľko korintských váz, o ktorých sa predpokladá, že sa našli na ostrove Korčula.

Egyptská zbierka

Asi najzaujímavejšou je egyptská zbierka, ktorá má 238 objektov a je druhou najväčšou v Chorvátsku. Táto zbierka bola vytvorená darmi do Múzea histórie koncom 19. storočia. Medzi slávnych darcov patria bratia Amerling, Tonko Kurajica a Ivo Nardeli.

V zbierke dominujú amulety, egyptské sochy božstiev, scarabs a rôzne šperky. Obzvlášť cenné sú figúrky a amulety s rôznymi displejmi. Napríklad môžeme uviesť: trojicu, dve perie, oko, trpaslíka a najobľúbenejšieho scaraba. Medzi spomínanými predmetmi je múmia tvorená časťami viacerých ľudských tiel a jej trup je vyrobený zo slamy. Je to veľmi zručný výtvor nelegálnych obchodníkov z 19. storočia, v čase veľkého záujmu zberateľov a múzeí o predmety egyptskej civilizácie.

Numizmatická zbierka

Ďalšou zaujímavou zbierkou sú kovové mince a medaily. Medzi turecké mince môžeme zaradiť napríklad grécko-ilýrske mince, rímske republikánske a imperiálne mince a byzantské mince. Samozrejme, existujú peniaze, ktoré kovala Dubrovnícka republika. Aj tu väčšina pochádzala z darov a zbierok počas archeologického výskumu v Dubrovníku a jeho okolí. Väčšina exponátov sa zhromaždila počas prieskumu katedrály Dubrovník.

V múzeu môžete vidieť výstavy: História, staroveká stredoveká socha, náušnice rímskeho zlata, staroveký Cyprus a mnoho ďalších výstav, ktoré boli vyhlásené na oficiálnych stránkach múzea.

Privatni smještaj direktno od vlasnika na www.SMJESTAJ.com.hr/trazi
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala