Národné parky neďaleko Splitu v Chorvátsku

# Národné parky neďaleko Splitu v Chorvátsku

Srednja dalmacija

Split

Pošalji svoj sadržaj

komentár alebo Upgrade this article, napíš nový. Registrácia sa nevyžaduje

Split je oblasť bohatá na prírodné krásy a je vynikajúcim východiskovým bodom pre niekoľko národných parkov a prírodných parkov. Najbližším národným parkom neďaleko Splitu je Krka, ktorá je asi 80 kilometrov severne. Približne 200 kilometrov severne od národného parku Kornati sa nachádza v podobnej vzdialenosti, na juhu je však národný park Mljet. Oba tieto parky potrebujú prepravu, pretože je to ostrov. Najbližší prírodný park Biokovo, ktorý je asi sto kilometrov južne.

Národný park Krka zo SplituZo Splitu môžete navštíviť národný park Krka autobusom alebo autom. Z centra Splitu do parku je vzdialený asi 80 kilometrov, čo trvá asi 1 hodinu jazdy.

Zo Skradinu je možné navštíviť národný park loďou alebo pešou a cyklistickou cestou. Národný park Skradin - Krka je v prevádzke každý deň od apríla do októbra. Každú celú hodinu loď odchádza zo Skradinu a návrat je o 30 minút neskôr. Napríklad zo Skradinu do NP začína o 13:00, 14:00 atď. A návrat je o 13:30, 14:30.

Lodná doprava je zahrnutá v cene cestovného v národnom parku. Pre tých, ktorí hľadajú rekreáciu, je tu chodník pre peších a cyklistov, dlhá 3,4 km. Park zaberá 109 km² povrchovej plochy rieky Krka a dolného toku rieky Čikola a dĺžka rieky Krka je 72,5 km, čo je v Chorvátsku 22. dĺžka. Jeho vodopády majú celkový pokles 225 metrov.

Najdlhšie vodopády rieky Krka zvané Skradinski buk sú pravdepodobne hlavným dôvodom vašej návštevy tohto národného parku. Skradinski buk s vyše 17 schodmi a celkovým výškovým rozdielom 45 m ospravedlňuje názov najkrajšej prírodnej krásy Chorvátska. Na úpätí Skradinského buku je možné plávať, takže sa môžete ochladiť po dlhej prehliadke Krky, ktorá má veľa vecí, ktoré si nemôžete nechať ujsť. Jednou z týchto vecí je etno dedina, kde môžete vidieť kamenné vodné mlyny z 19. storočia a množstvo objektov, ktoré miestna populácia používala v minulosti.

Nacionalni park Krka iz Splita

 
 

Národný park Kornati zo SplituStrávte mimoriadny deň objavovaním krásneho národného parku s viac ako 140 ostrovmi a ostrovčekmi. Oddýchnite si v tomto malom raji na Zemi a vychutnajte si príjemnú jazdu na člne, zjedzte chutné dalmatínske jedlo a užite si kúpanie v slanej vode jazera Mir. Ak ste blízko Splitu, niekoľko dopravcov je priamo odvezených do národného parku Kornati. Pohodlný a rýchlejší spôsob cesty do parku je, ak idete autom do Šibeniku alebo do Murtera a vyberiete si niektoré z organizovaných túr z okolitých miest Kornati.

Národný park Kornati bol vyhlásený v roku 1980, keď bol chránený. Celková plocha tohto parku je asi 220 kilometrov štvorcových a je tvorená väčšími a menšími ostrovmi a skalami, ktoré sa vynárajú z modrého mora Jadranského mora. Z celkovej rozlohy Kornati je obsadené iba ¼ pevniny. Zvyšok národného parku je more a živý svet, ktorý tam žije.

Nacionalni park Kornati 

Národný park Mljet zo SplituZ katamaránu Split-Brac-Hvar-Korcula-Mljet-Dubrovnik sa dostanete na Splitský národný park Mljet. Na tento riadok sa môžete pozrieť v odkaze. https://www.krilo.hr/plovidbeni-red/

Národný park Mljet bol vyhlásený 11. novembra 1960 a jeho povrch pokrýva severozápadnú časť ostrova Mljet a okolitú časť mora.

NP Mljet je prvý inštitucionalizovaný pokus o ochranu pôvodného ekosystému na Jadrane.

Park svojou plochou pokrýva západnú tretinu ostrova Mljet. Hranice parku pochádzajú z oblasti Blackbird do najhlbšieho bodu ostrova Cape Goli. Niektoré národné parky zahŕňajú Polače (hlavný turistický a turistický prístav), Goveđari (najstaršia dedina na Jezere), Soline (malé miesto pri vchode do Veľkého jezera) a Priština (pošta a národný park) a Pomena (jediný hotel na ostrove).

Celoročne môžete navštíviť národný park Mljet. Do parku sú tri oficiálne vstupy: Pomena, Polače a Vrbovica a počas turistickej sezóny sme otvorení od 8:00 do 20:00. V zimnom období (od začiatku novembra do konca apríla) prijímame návštevníkov iba na základe predchádzajúceho oznámenia.

Nacionalni park Mljet from Split croatiaPrírodný park BiokovoHoci prírodný park Biokovo nie je národným parkom, nie je nič menej atraktívne a atraktívnejšie, ak ste v blízkosti Splitu. Biokovo je jedným z 11 prírodných parkov v Chorvátsku a zahŕňa jednu časť pohoria Biokovo. Je vzdialený asi 130 kilometrov od Splitu.

Za zmienku stojí, že park (Biokovo) bol vyhlásený v roku 1981 s celkovou plochou takmer 200 km2. Najvyšší vrchol v parku (tento horský masív) je Sveti Jure s nadmorskou výškou 1762 metrov. Vrchol Sv. Jura je zároveň najvyšším vrchom pohoria Biokovo a je tretím najvyšším vrcholom v Chorvátsku.

Biokovo sa vyznačuje zvláštnym krasovým reliéfom a je udržiavané v prirodzenom izolovanom prostredí. V areáli parku sa nachádzajú jaskyne a trhliny, ktoré sú zvlášť zaujímavé pre objavovateľov a dobrodruhov, ktorí milujú prírodu.

Biokovo iz Splita


Privatni smještaj direktno od vlasnika na www.SMJESTAJ.com.hr/trazi
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala