Národné parky v blízkosti mesta Šibenik Chorvátsko

# Národné parky v blízkosti mesta Šibenik Chorvátsko

Sjeverna dalmacija

Šibenik

Pošalji svoj sadržaj

komentár alebo Upgrade this article, napíš nový. Registrácia sa nevyžaduje

Oblasť Šibeniku je obklopená mnohými prírodnými krásami, ostrovmi a ostrovčekmi, plážami a krásnymi prímorskými letoviskami, ale dve najväčšie prírodné zaujímavosti sú národné parky Krka, ktoré sú vzdialené iba 15 km a Kornati, ktoré sú pri mori 30 akrov. Až jeden a druhý národný park v sezóne má denne niekoľko lodných liniek. Do NP Krka zo Skradinu, loď odchádza každú pol hodinu a pre Kornati denne turisti prepravujú väčší počet lodí.

Národný park Krka zo ŠibenikuAk chcete navštíviť Národný park Krka zo Šibeniku, nemôžete byť na lepšom mieste. Z centra Šibeniku do Skradinu je len 17 kilometrov, čo je asi pol hodiny autom. Národný park je možné navštíviť loďou alebo pešou - cyklotrasa zo Skradinu. Národný park Skradin - Krka prebieha denne od apríla do októbra. Každú hodinu odchádza loď zo Skradinu a návrat je o 30 minút neskôr. Napríklad zo Skradinu do NP začína o 13:00, 14:00 atď. A návrat je o 13:30, 14:30.

Lodná doprava je zahrnutá v cene cestovného lístka národného parku. Pre tých, ktorí hľadajú rekreáciu, je tu chodník pre cyklistov, dlhý 3,4 km

O hodnotách, ktoré NP Krka ponúka, by mohla napísať celá kniha, ak nie viac, ale nič nemôže nahradiť nespornú skúsenosť z exkurzií do tohto národného parku.

Národný park Krka je pomenovaný po rieke Krka, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou parku. Rijeka svojou priechodnou prírodou má krásnu atmosféru, na niektorých miestach a vodopádoch, ktoré fascinujú. Pri vodopádoch je park dobre známy, takže je najviac navštevovaný v letných mesiacoch, v horúčave dňa. Mnohí sem prichádzajú vychladnúť, ale tiež si vychutnať prírodnú zeleň okolitých korún a modrú a zelenú farbu rieky Krka.

Prírodná krása parku je najzreteľnejšia v vodopádoch rieky Krka, ktoré spolu tvoria prírodný krasový fenomén. Môžete zažiť najkrajšiu prírodnú "show" na jar av lete, keď sú vodopády plné nádhery a teploty umožňujú osviežujúcu vodu v blízkosti vodopádov.

Národný park Krka zo Šibenickej dopravyNárodný park Kornati zo ŠibenikuKornati sú vzdialené len 30 akrov od Šibeniku. Ak plánujete navštíviť tento krásny národný park, existuje množstvo možností, ktoré ponúka Šibenik. Jednodňové návštevy parku organizujú majitelia plavidiel alebo organizátori, ktorí sú zaregistrovaní na prepravu cestujúcich loďou a ktorí s verejnou inštitúciou "Národný park Kornati" uzavreli zmluvu o vykonávaní takejto činnosti v NP "Kornati". Môžete navštíviť park z neďalekých miest Murter, Vodice. Úplný zoznam dopravcov, ktorí majú zmluvu s národným parkom Kornati, sa môže skontrolovať na oficiálnom parkovisku. http://www.np-kornati.hr/hr/turizam/izleti

Národný park Kornati bol vyhlásený v roku 1980, keď bol umiestnený pod ochranu. Celková plocha tohto parku je asi 220 kilometrov štvorcových a skladá sa z väčších a menších ostrovov a skál, ktoré vychádzajú z modrého mora Jadranského mora. Z celkovej rozlohy Kornati je obsadených iba ¼ pevniny. Zvyšok národného parku je more a živý svet, ktorý tam žije.

Nacionalni park Kornati Hrvatska iz Šibenika
 


Národný park PaklenicaAj keď o niečo ďalej (asi 100 km severne od Šibeniku) je Národný park Paklenica dosť blízko pre všetkých, ktorí hľadajú iný druh dobrodružstva od prehliadky vodopádov Krk alebo výletov lodí a potešenie na ostrovoch Kornati. Paklenica je hora a je ideálnym miestom pre hostí, ktorí hľadajú turistiku a užívanie si čerstvého vzduchu. Zo Šibeniku je vzdialená asi hodinu jazdy autom. Pokračujte pešo s vhodným vybavením.

Za zmienku stojí aj skutočnosť, že park oplýva rastlinnými druhmi, medzi ktorými sú osobitne zdôraznené lesné spoločenstvá. Lesy sú tvorené borovicou čiernou (Pinus nigra), ktorej živicou "Paklina" je Paklenica a jej názov.

Okrem borovíc sú lesy Paklenice bohaté na buk (Fagus sylvatica) a je tu aj breza. Paklenica svojím povrchom vlastní najväčší zachovaný lesný komplex v Dalmácii. Viac ako polovica parku je pokrytá vegetáciou a zvyšok je krasový reliéf.

Ako sme už uviedli, vegetáciu tvoria bukové lesy, borovica čierna a miesta, kde sú lesy zmiešané s uvedenými druhmi. Nachádzame sa v lesoch Paklenice a duba (Quercus pubescens), šupky bielej (Carpinus orientalis) a tetrovca ​​čierneho (Ostrya carpinifolia) 7. júla 2017 bol Národný park Paklenica tiež zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO v Európe, ako súčasť spoločného svetového dedičstva 13 krajín s názvom "Bukové lesy v Karpatoch a ďalších oblastiach Európy".

Nacionalni park Paklenica iz Šibenika 

Národný park MljetMljet je jedným z najkrajších národných parkov v Chorvátsku. Zo Šibeniku je to asi 230 kilometrov, ale určite stojí za to navštíviť, ak pôjdete na svoju dovolenku, pôjdete na juh.

Park s povrchom pokrýva západnú tretinu ostrova Mljet. Hranice parku pochádzajú z oblasti Blackbird po najhlbší bod ostrova, Cape Goli. Niektoré národné parky zahŕňajú Polače (hlavný turistický a turistický prístav), Goveđari (najstaršia obec na jazere), Soline (malé miesto pri vstupe do Veľkého jazera) a Prištinu (pošta a národný park). Pomena (jediný hotel na ostrove).

Ak sa rozhodnete navštíviť Mljet, môžete to urobiť celý rok. Počas turistickej sezóny je park otvorený od 08:00 do 20:00 a počas zimného obdobia si hostia môžu prísť na vedomie.

Ak sa rozhodnete pre organizovanú návštevu parku, budete mať k dispozícii prepravnú dodávku a môžete si vybrať aj typ riadenia parku. Štandardná jazda trvá 2 hodiny, ale môžete si tiež vybrať na poldennú alebo celodennú prehliadku, s odpočinkom a jedlom, ktoré idú na organizovanú návštevu.

Taktiež je možné organizovať VIP prehliadky parku, ako aj pešie a cyklistické výlety.

Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala