Múzeum umenia a remesiel Záhreb

# Múzeum umenia a remesiel Záhreb

Središnja Hrvatska

Zagreb

Pošalji svoj sadržaj

komentár alebo Upgrade this article, napíš nový. Registrácia sa nevyžaduje

Múzeum umenia a remesiel v Záhrebe bolo založené 17. februára 1880. Zriadenie tejto inštitúcie vzniklo z iniciatívy Spoločnosti umenia a jej vtedajšieho prezidenta Izidora Krsnaviho. Múzeum bolo jednou z prvých inštitúcií svojho druhu v Európe. Múzeum sa dnes nachádza na Záhrebskom námestí Chorvátskej republiky oproti budove Chorvátskeho národného divadla.

Múzeum bolo pôvodne koncipované so zámerom vytvoriť „zbierku exemplárov pre majstrovských remeselníkov a umelcov, ktorí potrebujú spresniť výrobu predmetov každodennej potreby“. Napriek tomu sa myšlienka stáva progresívnejšou a otvára syntézu umenia a remesiel možnosti širšej oblasti svojej budúcej činnosti. Stratégia múzea sa časom zmenila a jej cieľom je zachovať tradičné hodnoty ľudových remesiel. Cieľom je vytvoriť nové estetické kultúry občianskej triedy av roku 1882 bola s múzeom založená remeselnícka škola. Teraz ju poznáme ako Škola úžitkového umenia a dizajnu.

Je zaujímavé poznamenať, že projekt po prvýkrát v Chorvátsku bol navrhnutý na účely múzeí. Navrhol ho architekt Herman Bolle.

Stála expozícia múzea bola sprístupnená verejnosti v roku 1995 podľa koncepcie vtedajšieho riaditeľa Vladimíra Malekoviča. Expozícia obsahuje niektoré kúsky materiálu takmer zo všetkých múzejných zbierok.

Materiál bol vybraný podľa kritérií kvality a reprezentatívnosti štýlu. Takmer 3 000 exponátov sa rozprestiera na približne 2000 štvorcových stôp vesmíru.

Ak navštívite múzeum, môžete vidieť materiál z:

zbierky nábytku

keramika

sklo

kovy

textilné

maľba

sochárstvo

hodinky

fotografie

grafický a produktový dizajn

slonová kosť

väzba knihy

maľované a zlacené kože

Na 2 podlažiach, v 14 sálach, sú objekty prezentované v jednotkách navrhnutých tak, aby chronologicky spracovali sekvenciu, ktorá ilustruje štylistické obdobia od gotiky po art deco.

Umelecké diela v priestoroch múzea potešia našich hostí. Workshopy v múzeu sú jedným zo špeciálnych a dobre prijímaných spôsobov prezentácie, najmä počas sviatkov, keď môžete v dielňach sledovať vianočné ozdoby a ďalšie zaujímavé diela.

Múzeum umenia a remesiel má často ďalšie výstavy a okrem stálej výstavy ponúka návštevníkom tematicky vypracované prezentácie a zručnosti majstrov z múzejnej dielne.

Privatni smještaj direktno od vlasnika na www.SMJESTAJ.com.hr/trazi
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala