Archeologické múzeum Záhreb Chorvátsko

# Archeologické múzeum Záhreb Chorvátsko

Središnja Hrvatska

Zagreb

Pošalji svoj sadržaj

komentár alebo Upgrade this article, napíš nový. Registrácia sa nevyžaduje

Záhrebské archeologické múzeum vzniklo z Národného múzea, ktoré bolo založené v roku 1836. Následne sa v roku 1866 stal Zemským ústavom Chorvátska, Slavónie a Dalmácie a spravoval ho JAZU a parlament. Počas tohto obdobia bolo múzeum rozdelené na dve oddelenia: archeologické a prírodné.

Archeologické oddelenie sa osamostatnilo až v roku 1878, ale stále fungovalo v rámci Národného múzea. V roku 1939 sa stalo samostatným múzeom. Počas celej histórie múzeum zmenilo niekoľko miest, dočasne sa nachádzajúcich v Ekonomickej spoločnosti, aby sa nakoniec dostali na dnešné miesto na Zrinskom námestí.

Od 19. storočia pôsobí múzeum v teréne pri rôznych archeologických vykopávkach. Stále pôsobí na pozemkoch v Šćitarjeve a Varaždine Toplice, Žumberaku, Stenjevci a ďalších lokalitách v okolí Chorvátska.

Dnes má múzeum asi 450 000 rôznych artefaktov.

Múzeum sa delí na zbierky:

Praveké zbierky

Staroveká (grécka a rímska pamiatka) zbierka

Raná stredoveká zbierka

Je dôležité spomenúť, že Archeologické múzeum v Záhrebe má aj egyptskú zbierku, ktorá je v tomto regióne jediná svojho druhu. Existuje aj numizmatická zbierka - jedna z najväčších takýchto zbierok v Európe a na svete.

Stála expozícia múzeaStála expozícia Záhrebského archeologického múzea pozostáva zo stálej expozície pravekých a egyptských zbierok. Stála expozícia obsahuje okrem vyššie spomenutých zbierok aj časť starožitnej zbierky a numizmatickú zbierku.

Archeologické múzeum v Záhrebe má tiež jedinečnú zbierku etruských pamiatok. Archeologické múzeum v Záhrebe sa v rámci všetkých svojich aktivít stará o archeologický park „Andautonia“ v Šćitarjeve, kde sa nachádzajú a zachovávajú pozostatky starobylého mesta z obdobia od 1. do 4. storočia.

Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala