Múzeum krapinských neandertálcov

# Múzeum krapinských neandertálcov

Središnja Hrvatska

Krapina

Pošalji svoj sadržaj

komentár alebo Upgrade this article, napíš nový. Registrácia sa nevyžaduje

Pre mnohých je toto múzeum najzaujímavejšie v celom Chorvátsku. Nové múzeum krapinských neandertálcov sa nachádza v blízkosti svetoznámeho miesta krapinských neandertálcov "Hušnjakovo", s ktorým vytvára jedinečný celok na turné. Architektúra múzea evokuje prehistorický biotop, to znamená polop jaskyňu. S objemom, rozmermi a fasádou dnešnej budovy sa architekt špeciálne pokúsil reprodukovať bývalý vzhľad dnešnej demolovanej polopriečinky Krapina.

Celá budova je starostlivo ponorená do okolitej krajiny. Budova múzea sa nachádza medzi dvoma kopcami a je jedinou viditeľnou fasádou lemovanou žltým pieskom Miocene. Existujúci tok je vedený pod objektom (drezy) a potom znova pramení pred múzeom, odkiaľ bol vyvedený, takže ho návštevníci musia pri návšteve múzea prekročiť. Šumenie vody z tohto toku predstavuje tok času a jeho prekročenie prúdom symbolicky znamená návrat a pohľad do vzdialenej minulosti.

Interiér múzea je postavený z betónu alebo umelého kameňa s cieľom ďalej vylepšiť simuláciu pravekého biotopu.

Sklenená skala je zvlášť zaujímavá pre starších i najmladších hostí múzea. Premieta sa v ňom film o každodennom živote človeka. Návštevníci sa tak môžu dozvedieť o živote človeka sledovaním filmu.

Stručná história múzeaToto múzeum bolo prvýkrát sprístupnené verejnosti v septembri 1971. Múzejné fondy pôvodne obsahovali geologickú, paleontologickú a archeologickú zbierku. Koncept múzea bol v tom čase založený na zbierkach a prezentácii hornín a minerálov Hrvatsko Zagorje, na vývoji života na Zemi a na rozvoji človeka, s osobitným dôrazom na neandertálske krapiny.

Miesto predstavovali exponované neandertálske kostné odliatky, fosílna zbierka fauny a rôzne kamenné nástroje. Zbierka bola samozrejme doplnená dokumentáciou každého objavu.

Múzeum evolucie bolo spočiatku súčasťou Fondu na zlepšovanie lesov v obci Krapina a neskôr (v roku 1971) bolo presunuté do jurisdikcie záhrebskej lesnej ekonomiky. Príbeh dostane ďalší dej v roku 1977, keď bola založená organizácia „Miesto pravekého človeka v Krapine“, av roku 1988, keď sa múzeum stalo súčasťou Centra pre kultúru, umenie a informácie v Krapine.

Až v roku 1993 sa múzeum stalo majetkom Chorvátskej republiky. Nové múzeum neandertálcov Krapina bolo vybudované 11 rokov a sprístupnené verejnosti 27. februára 2010.

Čo vidíte v múzeu?Múzeum je bohaté na exponáty a je obzvlášť príjemné pre najmladších návštevníkov. V našom múzeu môžu deti vidieť a dozvedieť sa zaujímavé informácie o fosíliách, ktoré majú takmer 2 miliardy rokov. Špeciálne rekonštrukcie neandertálcov sa tešia najmä najmladším a dotykovým meteoritom.

Múzeum má tiež špeciálne navrhnutý vzdelávací program. Deti sa môžu tešiť na poznávanie a dozvedieť sa veľa zaujímavých a cenných detailov z histórie ľudstva. Okrem toho vzdelávacie materiály sledujú vývoj a vplyvy z vesmíru, ktoré priamo ovplyvnili náš vývoj a spoločnosť, ktorú poznáme dnes.

Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala