Národné múzeum Zadar

# Národné múzeum Zadar

Sjeverna dalmacija

Zadar

Pošalji svoj sadržaj

komentár alebo Upgrade this article, napíš nový. Registrácia sa nevyžaduje

Národné múzeum v Zadare sa nachádza na štyroch rôznych miestach:

Mestské múzeum v Zadare na: Poljana Pape Aleksandra III bb

Etnologické oddelenie - mestská stráž: Narodni trg, Zadar

Rektorský palác: Poljana Sime Budinica 3, Zadar

Galéria umenia, Oddelenie prírodných vied: Meduliceva 2, Zadar

Všetky stránky a zbierky predstavujú bohatú históriu mesta, jeho krásu a hodnoty.

Mestské múzeum v ZadareMestské múzeum v Zadare bolo založené 1. januára 1960 ako samostatný právny subjekt. Potom bol v decembri 1962 začlenený do Zadarského národného múzea pod katedrou kultúry a histórie. Následné politické udalosti (s vytvorením nezávislej Chorvátskej republiky) viedli k reorganizácii Národného múzea, keď sa dve oddelenia, Kultúrne a historické oddelenie a Ministerstvo práce, Národného oslobodzovacieho hnutia a socialistickej výstavby (skrátene Oddelenie revolúcie) zlúčili do múzea mesta Zadar.

Toto múzeum sa nachádza v budove, ktorá bola až do doby, kedy bol Napoleon krídlom kláštora sv. Krševana, neskôr prestavaného na Lýceum a neskôr na verejnú školu a ekonómiu.

Etnologické oddelenieV roku 1945 bolo založené Národné múzeum, ktoré pôvodne pozostávalo z oddelenia etnografických a prírodných dejín. Počiatočná zbierka etnografického oddelenia pozostávala z približne 200 rôznych predmetov (textil, šperky, zbrane a drevené predmety), tj zbierky Dušana Jurkoviča. Dušan Jankovič bol právnik, ktorý bol tiež prvým riaditeľom Národného múzea. Múzeum bolo umiestnené v súkromnej vile v oblasti Brodarica a dnes sa nachádza na zadarskom národnom námestí.

Rektorský palácSamotné umiestnenie tohto oddelenia (rektorský palác) je kultúrnou pamiatkou z 13. storočia. V základoch tejto budovy archeologické výskumy odhalili mnohé časti budovy z obdobia rímskej a neskorej antiky. Palác sa rozkladá na ploche 2 000 metrov štvorcových a po celé desaťročia slúžil na udržiavanie množstva kultúrnych zariadení a inštitúcií, medzi ktoré môžeme rozlíšiť: Mestskú knižnicu, Hudobnú a baletnú školu Blagoje Bersa, Koncertnú sálu a mnoho ďalších.

S rekonštrukciou paláca po skončení roka 2016 sme dostali moderne vybavený kultúrny komplex a novú turistickú atrakciu, ktorá spája múzejný priestor, dočasné výstavné sály, reprezentatívne sály zdobené rôznymi historickými štýlmi, videogalériu, koncertnú a multimediálnu sálu.

Galéria umenia, oddelenie prírodných dejínUmelecká galéria bola založená 10. októbra 1948 (po druhej svetovej vojne). Galéria umenia je od svojho založenia nezávislou inštitúciou až do roku 1963. Toto je prvá inštitúcia svojho druhu v Zadare. Inštitúcia sa zaoberá zberom, uchovávaním a prezentáciou umeleckého materiálu. najväčšie podniky sú z 20. storočia.

Fundus spočiatku mal iba 80 diel, ale prostredníctvom rôznych akvizícií a darov sa rozrástol na 1700 umeleckých diel. Dnes je impozantné množstvo umeleckých diel, ktoré môžete vidieť v Galérii umenia. Do fondu umeleckých malieb musíme pridať aj cenné negatívy fotožurnalistickej tvorby Ante Brkana - ich je asi 30 000.

Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala